6 Mart 2015 Cuma

HAKAN TOPRAK İLE   SAHNE TOZU

Sahnede  olmak insanı özgür kılıyor.   Geçenlerde  Karanaval  Tiyatrosun da   Stand Up (Meddah) izledim.  farklı  formatıyla seyirciyi mest etti. kimden   bahsediyorum elbette Hakan Toprak…

Zahrettin Çelik: Merhabalar, öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hakan  Toprak : Öncelikle Zahrettin bey sizi tanıma şerefine nail oldum bunun için sonsuz teşekkürler..1978 İzmir doğumluyum dere kenarında bir evde doğdum annem salça ekmekle niyet eder,sade ekmekle oruç açardı,babam sabahın köründe yırtık ayakkabıları ile torna tezgahının başına geçer gece geç vakitte yorgun argın dönerdi,yani demem o ki fakirlik sinmişti içimize liseden sonra okumam hayaldi ve liseden sonra önce pazarlarda daha sonra Alsancak ta mağazalarda tezgahtarlık yapmaya başladım,hayatım uzun yıllar böyle geçti.

Zahrettin Çelik: Okurlarımıza Stand Up tarihçesini biraz anlatır mısınız?

·         Hakan  Toprak :  ülkemizde ilk adı meddahlık olan stand up serüveni ilk olarak Osmanlı zamanında başlamış padişahın karşısında otura bilme yetkisine sahip tek insan meddahlarmış. ilmi konuları çeşitli hikayelerle harmanlayıp anlatırlar… bazen kafası kesilen sahneye atılan yabancı cisimler de olmuş,çok sevilende ,dünya tarihi olarak bakarsak, en eski mesleklerden olan bu işin bir hocası öğreteni yetiştireni olmayışı da olaya ayrı bir renk ayrı bir güzellik yapana ayrı bir bakış açısı ve sevgi katmış bende bu yüzden değerli buluyorum.
·        


Zahrettin Çelik: Peki, kaç yaşında başladınız?  sahne ile  tanışmanız  nasıl gelişti  hikayeniz  ?
·        
Hakan  Toprak :
ilk defa ilk okul birde arkadaşlarıma okul hocalarımızda gözlediğim davranışları boş derslerde anlatmak ile başladım öğretmenimiz Hüseyin Göncüoğlu bu durumu fark edince, beni 5 yıl sürekli sınıf başkanı yapıp boş dersler olmasa da tahtaya çıkartıp, 'hadi Hakan anlat bize bir şeyler keyfimiz yerine gelsin' derdi bu zamanla bende ailemi arkadaşlarımı daha farklı bir gözle incelemem için vesile oldu benim için gerçekten güzel günlerdi.
·        
Zahrettin Çelik:  ilgi alaka  nasıl sizce   televizyon  seyirciyi etkiliyor mu ?

·         Hakan  Toprak : oyunumun henüz birinci sezonu tiyatro karnaval Gazanfer Özcan gönül ülkü Özcan Mecidiyeköy Sahnesi 150 kişilik bir yer seyircinin teveccühü memnuniyeti beni o kadar mutlu etti ki size anlatamam… ayrıca bir çok internet sitesi benim oyunuma 5 yıldız vermişler ,ister Televizyon ister Sinema hiçbir zaman tiyatronun yerini tutmaz. Biz yeter ki seyirciye izlenilesi değerli iyi çalışılmış oyunlar sunalım ben buna inanıyorum.
·        
Zahrettin Çelik:  ilerde  farklı projeniz  var mı?

·         Hakan  Toprak :  Harika bir soru bu soru için çok teşekkür ederim..Evet harika bir film projesi üzerinde çalışıyorum ismi ŞEYTANLARIN DÜNYASI dünya üzerinde yapılan hiç bir film bizi şeytanların dünyasına götürmedi ne yerler? ne içerler? nasıl evlenirler? nasıl hasta olurlar? vs... ben bunu komik ve eğlenceli bir dil ile kaleme aldım öğle bir proje ki bizim komedi filmlerinin aksine,hangi ülke insanı izlerse gülecek eğlenecek buna inanıyor ve ona göre hazırlıyorum.
·        

Zahrettin Çelik: Böyle bir yeteneğiniz olduğunu insanlarla paylaşınca nasıl tepkiler aldınız?

·         Hakan  Toprak : Tüm yakın çevremden dostlarımdan hep aynı soru..... neden bu kadar bekledin? cevabım şu oldu herkese geç kalmadım ki tam zamanında sahnedeyim çünkü hazır değildim,şimdi ise hazırım ,tamam tam bir Tiyatro Oyuncusu değilim. eksiklerim var ben bu işin eğitimini almış insanlara asla yukarıdan bakamam haddim değil. ama tek kişilik gösteri yapmak eğitim işi değil gönül işidir gönlüm hazırım dedi bende sahnede yerimi aldım.
·        

Zahrettin Çelik: Meddah  hayatınızı hangi yönde etkiledi?

Hakan  Toprak :  Ruhumu en çok ruhumu etkiledi… İnsanları neşe içinde gülerken eğlenirken kahkahalar atarken görmek beni o kadar mutlu etti ki size anlatamam ,günlük hayatın debdebesinde neşeli bir durak olmak onlara bir nebzede olsa nefes aldırmak beni çok mutlu etti.
Zahrettin Çelik: Aile  ve çevre  baskısı  var mı  buna alıştılar mı ?·         Hakan  Toprak :  ben tek çocuğum ailem her zaman yanımda olmuş beni desteklemiştir bu konuda da yanımdalar ,akraba kesimi ise sürekli mesajlar yok şu konu güzel bunu da anlat şeklinde kendilerince yazılar yazıp oyuna katkı sağlamaya çalışıyorlar ,enteresan konularda bulmuyor değiller ,tam destek full destek yani.
·        

Zahrettin Çelik: Son olarak neler söylemek istersiniz?
·         Hakan  Toprak :  Ben haddim olmayarak insanlara bir tavsiyede bulunmak isterim. sporu yaşam biçimi haline getirsinler çünkü ancak sağlıklı bir bünye güzel işler projeler meydana getirebilir,ancak o zaman içinizdeki gerçek insanla tanışa bilirsiniz ve inanınız o sağlıklı halinizle tanışınca hayat size ne istiyorsanız verecektir.çok röportaj için Haber kıta ve size çok teşekkür ederim sağ olun var olun.
·        

Haber Kıta ve İstanbul Gelişim Sanat adına biz   teşekkür ederiz  başarılar bol ödüler…Hiç yorum yok:

Yorum Gönder